Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Q?

Co zabrać na pierwsze zajęcia?

A.

Aby dziecko aktywnie mogło uczestniczyć w zajęciach potrzebuje:

wygodnego stroju (leginsy i koszulka lub czarne body)
oraz skarpetek lub napalcówek

Q?

Co to oznacza, że klub GWKS Ajsedora funkcjonuje jako Stowarzyszenie?

A.

GWKS Ajsedora to stowarzyszenie, co oznacza, że jest instytucją pożytku publicznego i z założenia nie działa w celu generowania zysków. Klub prowadzony jest na zasadzie wolontariatu przez Zarząd wybierany spośród Członków Zwyczajnych.

Q?

Jaka jest różnica pomiędzy członkiem uczestniczącym a członkiem zwyczajnym klubu?

A.

Członek uczestniczący to każde dziecko trenujące w naszym klubie. Deklarację członkowską wypełniają i podpisują rodzice dzieci na jednych z pierwszych zajęć w klubie. Członkiem zwyczajnym natomiast może się stać każdy rodzic pragnący współuczestniczyć w życiu klubu. Rodzice, którzy chcieliby mieć wpływ na działalność klubu mogą wypełnić deklarację członka zwyczajnego i brać udział w zebraniach Stowarzyszenia.

Q?

W jaki sposób można uzyskać licencję zawodniczą?

A.

W momencie, kiedy dziecko jest na to gotowe p. Liudmiła proponuje rodzicom wyrobienie licencji zawodniczki gimnastyki artystycznej. Klub występuje wtedy do Polskiego Związku Gimnastycznego o wydanie takiej licencji. Brak takiej licencji nie oznacza jednak, że dziecko nie może startować w zawodach.

Q?

Jak przebiega rozwój dziecka na przestrzeni lat?

A.

Dzieci rozpoczynając treningi gimnastyki artystycznej najpierw pracują nad rozwojem fizycznym, rozciągnięciem i wzmocnieniem mięśni. Stopniowo zapoznają się z elementami gimnastyki artystycznej i mają możliwość ich wykorzystania w prostych układach. Z czasem praca nad elementami pozwala na nauczenie się z indywidualnych układów, które z czasem mogą się stać układami startowymi, przy czym ćwiczenie elementów układów cały czas stanowi bardzo istotną część treningów. Z czasem dziewczynki mają możliwość zapoznania się z kolejnymi przyborami - skakanką, obręczą, piłką, maczugami i szarfą. Cała przygoda może trwać wiele lat. Praca nad elementami odgrywa na każdym etapie bardzo znaczącą rolę. Najważniejsze jest to, że trenerzy indywidualnie reagują na możliwości i potrzeby dziewczynek dostosowując ćwiczenia do ich indywidualnych predyspozycji.

Q?

Czy dziecko może rozpocząć karierę zawodową w gimnastyce artystycznej?

A.

Tak, w klubie trenuje obecnie kilkanaście dziewczynek posiadających licencje zawodnicze i startujących w zawodach gimnastycznych w Polsce i poza jej granicami.

Q?

Czy zajęcia odbywają się tylko w 1 miejscu?

A.

Treningi GWKS Ajsedora odbywają się w dwóch lokalizacjach w Warszawie: w centrum przy ul. Sempołowskiej 4 oraz na Pradze Południe, przy ul. Umińskiego 11.

Q?

Czy treningi pomagają wyładować dzieciom napięcie?

A.

Treningi gimnastyki artystycznej wymagają dużych nakładów energii. Po wielu godzinach czasu spędzonych w ławce szkolnej aktywność fizyczna pomaga dzieciom odreagować napięcia szkolne i przekształcić je w pozytywną energię znajdującą ujście w tańcu i osiągnięciach sportowych.

Q?

Jak treningi wpłyną na moje dziecko?

A.

Dzięki treningom dziewczynki przede wszystkim rozwijają swój organizm. Dzieci stają się gibkie, elastyczne a jednocześnie silne i wytrzymałe. Treningi wpływają pozytywnie na zdrowie dzieci zgodnie z maksymą - ruch to zdrowie. Ale na tym nie koniec. Systematyczne treningi wpływają na zrównoważony rozwój obydwu półkul mózgowych i pozytywnie wpływają na wyniki dzieci w szkole. Dodatkowo sprawiają, że dziecko uczy się wytrwałości, systematyczności i odpowiedzialności za swoje własne działania.

Q?

Co daje gimnastyka artystyczna?

A.

Dzięki gimnastyce artystycznej dziewczynki nabierają niezwykłej gibkości i gracji. Widać to w sposobie ich poruszania się na co dzień. Ponadto dziewczynki nabierają umiejętności, które mogą później wykorzystać w różnych dyscyplinach sportu. Po takim przygotowaniu w zasadzie żadna dyscyplina sportu nie stanowi dla dziewczynek problemu.

Q?

Czy istotna jest regularność treningów?

A.

Naturalnie, jak w każdym sporcie, regularne treningi dają najlepsze rezultaty. Stały stopniowy wpływ na mięśnie i ścięgna przynosi najlepsze efekty - stopniowe rozciągnięcie ścięgien oraz wzmocnienie mięśni.

Q?

Czy organizowane są wyjazdy?

A.

W każde wakacje, zwykle w sierpniu, organizowane są zgrupowania sportowe trwające od 10 dni do dwóch tygodni.

Q?

Czy dzieci mogą trenować w Warszawie podczas wakacji i ferii zimowych?

A.

Dajemy dzieciom możliwość trenowania w Warszawie podczas ferii zimowych oraz wakacji. Dokładne informacje pojawiają się bliżej organizowanych wydarzeń.

Q?

Czy trening gimnastyki artystycznej grozi kontuzjami?

A.

Jak w każdym sporcie kontuzje się zdarzają. Zwykle wynikają one z nadmiernej gorliwości dzieci. Nie zdarzają się jednak kontuzje wynikające z bezpośredniego działania trenerów. Nie zdarzyła się do tej pory taka sytuacja, na skutek np. rozciągania dziewczynek.

Q?

Czy trenerzy są profesjonalni?

A.

Głównym trenerem w GWKS Ajsedora jest p. Liudmiła Valasiuk. Posiada ona niezwykle bogate doświadczenie w pracy z dziećmi. W Warszawie w kolejnych klubach: CWKS Legia, SG Legia, GWKS Legia i obecnie GWKS Ajsedora kształci kolejne pokolenia gimnastyczek. Ma na swoim koncie przygotowanie do zawodów kolejnych zawodniczek i szereg ich osiągnięć na arenie krajowej i międzynarodowej. Dwie młodsze trenerki, Maryna Silidueva i Maryna Shcherbak pod okiem p. Liudmiły Valasiuk rozwijają swój warsztat trenerski, mając jeszcze w pamięci swoje własne występy. Służą zawodniczkom swoim doświadczeniem w startach na zawodach i potrafią im w praktyce zaprezentować wszystkie elementy układów. P. Natalia Raczyńska ma ogromne doświadczenie w pracy z małymi dziećmi, dzięki czemu zdobywa ich zaufanie i uznanie, a nawet miłość, jednocześnie wymagając od dzieci postępów.

Q?

Czy dzieci w czasie treningów są bezpieczne?

A.

Dziewczynki trenują pod okiem profesjonalnych trenerów, którzy dodatkowo mają przygotowanie pedagogiczne oraz kursy pierwszej pomocy. W takim otoczeniu dzieci mogą spokojnie skupić się na ćwiczeniu, a rodzice mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo.